3MT: Three Minute Thesis

2021 Awardees

Winner: Njeshi Charity Nya

Major: Toxicology

Presentation: Drug Development for the Treatment of Onchocerciasis (River Blindness)

Runner Up: Abesh Bera

Major: Microbiology

Presentation: Remote Spatial Coordination within Cytoskeleton Regulates Timing of Cell Division

People’s Choice Award: Carlos Llosa

Major: Statistics

Presentation: Suicide Risk Assessment



Entire Event Video

2021 Final Round Participants

Name Major Presentation Title
Swathy Krishna Genetics and Genomics Does a High-Fat High Sugar Diet Make Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) Worse?
Kate Borchardt Ecology and Evolutionary Biology ISU Prairie Strip Honey: Status and Future Directions
Holly Loper Microbiology Novel Field Study to Measure Environmental Nitrogen Losses from Maize
Rachel Sorensen Toxicology Possible Problems with Puny Plastic Particles
Abesh Bera Microbiology Remote Spatial Coordination within Cytoskeleton Regulates Timing of Cell Division
Carlos Llosa Statistics Suicide Risk Assessment
Meghan Gage Neuroscience Epilepsy: Disease Mitigation via Neuroinflammatory Pathways
Charity Njeshi Nya Toxicology Drug Development for the Treatment of Onchocerciasis (River Blindness)


2020 Awardees

Winner: Bailey Adams

Major: Agricultural and Biosystems Engineering

Presentation: Sprayer Chassis Suspension Optimization for Improved Boom Performance

Runner Up: Saloni Purandare

Major: Materials Science and Engineering

Presentation: Monitoring cable health to ensure nuclear power plant safety

People’s Choice Award: Ramya Srinivasan

Major: Aerospace Engineering

Presentation: Monitoring cable health to ensure nuclear power plant safety



Entire Event Video

2020 Final Round Participants

Name Major Presentation Title
Saloni Purandare Apparel, Merchandising and Design 3D Printed Shark Skin Bio-mimicked Fabric
Kate Borchardt Ecology and Evolutionary Biology Prairie Plant Communities Improve Plant-Bee Ecosystem Functions & Bee Health in Crop Fields
Ramya Srinivasan Aerospace Engineering Cooling of Football Helmets
Ana-Marija Nedic Physics A Quest for New Magnetic Properties in Materials
Sharon Lau Industrial Engineering Towards Zero Variability
Vaishali Todi Molecular, Cellular and Developmental Biology Understanding DNA Segregation to Improve Cancer Treatments
Bailey Adams Agricultural and Biosystems Engineering Sprayer Chassis Suspension Optimization for Improved Boom Performance


2019 Awardees

Winner: Eleanor Field

Major: Entomology

Presentation: Understanding West Nile virus trends: mosquito biology across seasons

Runner Up: Aishwarya Sriraman

Major: Materials Science and Engineering

Presentation: Monitoring cable health to ensure nuclear power plant safety

People’s Choice Award: Carolyn Reinhart

Major: Mathematics

Presentation: Graphs and Matrices: Modeling the World with Math



Entire Event Video

2019 Final Round Participants

Name Major Presentation Title
Carolyn Reinhart Mathematics Graphs and Matrices: Modeling the World with Math
Aishwarya Sriraman Materials Science and Engineering Monitoring cable health to ensure nuclear power plant safety
Eleanor Field Entomology Understanding West Nile virus trends: mosquito biology across seasons
Jinji Pang Veterinary Microbiology and Preventive Medicine Microbiota-based Intervention for Preharvest Control of Foodborne Pathogen
Madhusudan Vijayakumar Aerospace Engineering Space Debris Removal Mission Design
Mark Bollom Food Science & Technology Development of novel bigel to encapsulate probiotics and potentially improve probiotic survival
Yuderka Trinidad Civil Engineering - Geotechnical Engineering Man vs Nature: Predicting Landslides
Alexander Volkov Chemistry Covalent Organic Frameworks


2018 Awardees

Winner: Rainie Nelson

Major: Chemical Engineering

Presentation: Shining A Light: The Power of Perovskites

Runner Up: Andrew Downs

Major: Electrical Engineering

Presentation: Preventing Catastrophe: Advancing the Science of Non-destructive Evaluation

People’s Choice Award: Manreet Singh Bhullar

Major: Food Science and Technology

Presentation: The Fate of Fallen Produce



Entire Event Video

2018 Final Round Participants

Name Major Presentation Title
Carmen Reynolds Nutritional Science; Biochemistry How a Vitamin D Metabolite Regulates Calcium Absorption
Andrew Downs Electrical Engineering Preventing Catastrophe: Advancing the Science of Non-destructive Evaluation
Jeffrey Rokkum Psychology; Human Computer Interaction On Anxiety and Multitasking
Yueyi Jiao Electrical Engineering Flexible Strain Sensor for Structural Health Monitoring
Kelsey Fisher Entomology Monarch Butterfly Movement Ecology
Rainie Nelson Chemical Engineering Shining A Light: The Power of Perovskites
Graham Redweik Microbiology A Tale of Two Immunogens: Unique Responses to Live Supplements in Chickens
Manreet Singh Bhullar Food Science and Technology The Fate of Fallen Produce


2017 Awardees

Winner: Alex Wrede

Major: Mechanical Engineering

Presentation: Studying Microbubbles to Treat Traumatic Brain Injuries (TBI)

Runner Up: Vivek Lawana

Major: Biomedical Sciences

Presentation: Parkinson’s Disease: An Unheard Tale of Microglia

People’s Choice Award: Anuraag Boddupalli

Major: Chemical and Biological Engineering

Presentation: Gels and Lasers for Better Healthcare



Entire Event Video