Graduate Program Support Contacts

Graduate Program Role Name Email
Accounting (ACCT) STAFF Brandi Moormann
Accounting (ACCT) STAFF Lacy Greenfield
Accounting (ACCT) DIRECTOR Olena Watanabe
Accounting (ACCT) STAFF Sarah Wilson
Accounting Analytics (ACAN) STAFF Lacy Greenfield
Accounting Analytics (ACAN) STAFF Leah Berte
Accounting Analytics (ACAN) DIRECTOR Olena Watanabe
Advanced Manufacturing DIRECTOR Gary Mirka
Advanced Manufacturing STAFF Jess Severe
Advanced Manufacturing DIRECTOR Pranav Shrotriya
Aerospace Engineering (AER E) DIRECTOR Hui Hu
Aerospace Engineering (AER E) STAFF Maddi England
Agricultural Economics (ECONA) STAFF Amy Bainum Emmett
Agricultural Economics (ECONA) DIRECTOR Brent Kreider
Agricultural Economics (ECONA) DIRECTOR Hongli Feng
Agricultural Education (AG ED) DIRECTOR Mike Martin
Agricultural Education (AG ED) DIRECTOR Nancy Grudens-Schuck
Agricultural Education (AG ED) STAFF Paige Zhorne
Agricultural Education (AG ED) STAFF Suzanne Showalter
Agricultural Meteorology (AGMTR) DIRECTOR Brian Hornbuckle
Agricultural Meteorology (AGMTR) STAFF Kevin Desjean
Agricultural and Biosystems Engineering (A B E) STAFF Joanne Kuntz
Agricultural and Biosystems Engineering (A B E) STAFF Kris Bell
Agricultural and Biosystems Engineering (A B E) DIRECTOR Steve Freeman
Agronomy STAFF Brenda Kutz
Agronomy STAFF Kevin Desjean
Agronomy DIRECTOR Mary Wiedenhoeft
Agronomy (AGRON) STAFF Brenda Kutz
Agronomy (AGRON) STAFF Kevin Desjean
Agronomy (AGRON) DIRECTOR Mary Wiedenhoeft
Analytical Chemistry (ANALC) DIRECTOR Aaron Rossini
Analytical Chemistry (ANALC) STAFF Sarah Norvell
Analytical Chemistry (ANALC) DIRECTOR Yan Zhao
Animal Breeding and Genetics (ANBRG) STAFF Cory Walker
Animal Breeding and Genetics (ANBRG) DIRECTOR Nicholas Gabler
Animal Breeding and Genetics (ANBRG) STAFF Rose Mary Ross
Animal Physiology (ANPHY) STAFF Cory Walker
Animal Physiology (ANPHY) DIRECTOR Nicholas Gabler
Animal Physiology (ANPHY) STAFF Rose Mary Ross
Animal Science (AN S) STAFF Cory Walker
Animal Science (AN S) DIRECTOR Nicholas Gabler
Animal Science (AN S) STAFF Rose Mary Ross
Anthropology (ANTHR) DIRECTOR Andrew Somerville
Anthropology (ANTHR) STAFF Lori Krase-Cayton
Apparel, Merchandising, and Design (A M D) DIRECTOR Ann Marie Fiore
Apparel, Merchandising, and Design (A M D) STAFF Ashley Kelber
Applied Linguistics and Technology (APL) DIRECTOR Bethany Gray
Applied Linguistics and Technology (APL) STAFF Jennifer Kilborn
Applied Linguistics and Technology (APL) STAFF Teresa Smiley
Applied Mathematics (AMATH) STAFF Amanda Hallman
Applied Mathematics (AMATH) DIRECTOR James Rossmanith
Applied Physics (APHYS) DIRECTOR Charles Kerton
Applied Physics (APHYS) STAFF Valerie Arnold
Applied Research Methods in the Human Sciences DIRECTOR Michael Brown
Applied Scientific Computing (A S C) DIRECTOR Paul Durbin
Architecture (ARCH) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Architecture (ARCH) STAFF Jennifer Anderson
Architecture (ARCH) STAFF Melissa Stenstrom
Architecture (ARCH) DIRECTOR Merate Barakat
Artificial Intelligence (A I) STAFF Janelle Rouse
Artificial Intelligence (A I) STAFF Nicole Lewis
Artificial Intelligence (A I) DIRECTOR Pavan Aduri
Astrophysics (ASTRP) DIRECTOR Charles Kerton
Astrophysics (ASTRP) STAFF Valerie Arnold
Athletic Training (A TR) DIRECTOR Mary Meier
Biochemistry STAFF Allison Ringholz
Biochemistry DIRECTOR Scott Nelson
Biochemistry (BIOCH) STAFF Allison Ringholz
Biochemistry (BIOCH) DIRECTOR Scott Nelson
Bioinformatics and Computational Biology (BCB) STAFF Carla Harris
Bioinformatics and Computational Biology (BCB) DIRECTOR Justin Walley
Biomedical Sciences (B M S) STAFF Casey Smith
Biomedical Sciences (B M S) DIRECTOR Vlastik Bracha
Biophysics (BIOPH) STAFF Allison Ringholz
Biophysics (BIOPH) DIRECTOR Scott Nelson
Breeding for Organic Crops DIRECTOR Asheesh Singh
Breeding for Organic Crops STAFF Brenda Kutz
Breeding for Organic Crops STAFF Thomas Lubberstedt
Business Administration (BUSAD) STAFF Lacy Greenfield
Business Administration (BUSAD) STAFF Leah Berte
Business Administration (BUSAD) STAFF Sarah Wilson
Business Administration (BUSAD) STAFF Taylor Stoeckler
Business Administration (BUSAD) DIRECTOR Valentina Salotti
Business Analytics DIRECTOR Brandi Moormann
Business Analytics STAFF Lacy Greenfield
Business Analytics DIRECTOR Lingyao Yuan
Business Analytics STAFF Sarah Wilson
Business Analytics (BUSAN) STAFF Brandi Moormann
Business Analytics (BUSAN) STAFF Lacy Greenfield
Business Analytics (BUSAN) STAFF Leah Berte
Business Analytics (BUSAN) DIRECTOR Lingyao Yuan
Business Analytics (BUSAN) STAFF Sarah Van Vark
Business Analytics (BUSAN) STAFF Sarah Wilson
Business and Technology (BUSTC) STAFF Emily Meeks
Business and Technology (BUSTC) DIRECTOR Mike Howard
Chemical Engineering (CH E) DIRECTOR Matt Panthani
Chemical Engineering (CH E) STAFF Michelle Stotts
Chemical Engineering (CH E) STAFF Sarah Larkin
Chemistry (CHEM) DIRECTOR Aaron Rossini
Chemistry (CHEM) STAFF Sarah Norvell
Chemistry (CHEM) DIRECTOR Yan Zhao
Civil Engineering (C E) DIRECTOR Behrouz Shafei
Civil Engineering (C E) STAFF Dawn Miller
Civil Engineering (C E) STAFF Kathy Birdsall
Community College Leadership DIRECTOR Anne Foegen
Community College Leadership STAFF Patrick Determan
Community College Teaching DIRECTOR Anne Foegen
Community College Teaching STAFF Patrick Determan
Community Development (COMDV) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Community Development (COMDV) DIRECTOR Biswa Das
Community Development (COMDV) STAFF Jennifer Anderson
Community Development (COMDV) STAFF Melissa Stenstrom
Community and Regional Planning (C R P) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Community and Regional Planning (C R P) DIRECTOR Biswa Das
Community and Regional Planning (C R P) STAFF Jennifer Anderson
Community and Regional Planning (C R P) STAFF Melissa Stenstrom
Computational Fluid Dynamics STAFF Maddi England
Computer Engineering (CPR E) DIRECTOR Jaeyoun Kim
Computer Engineering (CPR E) STAFF Taylor Clark
Computer Engineering (CPR E) STAFF Vicky Thorland-Oster
Computer Networking STAFF Anthony Moore
Computer Networking DIRECTOR Joseph Zambreno
Computer Networking STAFF Vicky Thorland-Oster
Computer Science (COM S) STAFF Janelle Rouse
Computer Science (COM S) STAFF Nicole Lewis
Computer Science (COM S) DIRECTOR Pavan Aduri
Condensed Matter Physics (CMPYS) DIRECTOR Charles Kerton
Condensed Matter Physics (CMPYS) STAFF Valerie Arnold
Construction Management STAFF Dawn Miller
Construction Management DIRECTOR Roy Sturgill
Creative Writing and Environment (CWE) DIRECTOR Bethany Gray
Creative Writing and Environment (CWE) STAFF Jennifer Kilborn
Creative Writing and Environment (CWE) STAFF Teresa Smiley
Criminal Justice (C J) DIRECTOR Kyle Burgason
Criminal Justice (C J) STAFF Rachel Burlingame
Crop Production and Physiology (CROP) DIRECTOR Fernando Miguez
Crop Production and Physiology (CROP) STAFF Kevin Desjean
Cyber Security DIRECTOR Doug Jacobson
Cyber Security STAFF Stacey Ross
Cyber Security STAFF Taylor Clark
Cyber Security STAFF Vicky Thorland-Oster
Cyber Security (CYBSC) DIRECTOR Doug Jacobson
Cyber Security (CYBSC) STAFF Taylor Clark
Cyber Security (CYBSC) STAFF Vicky Thorland-Oster
Data Driven Food, Energy, and Water Decision Making STAFF Cynthia Lidtke
Data Driven Food, Energy, and Water Decision Making DIRECTOR Sarah Ryan
Developmental and Family Sciences Advanced Research Design and Methods DIRECTOR Tricia Neppl
Diet and Exercise (D EX) STAFF Brenda Emery
Diet and Exercise (D EX) DIRECTOR Peter Clark
Digital Marketplace Analytics DIRECTOR Ann Marie Fiore
Digital Marketplace Analytics STAFF Lacy Greenfield
Digital Marketplace Analytics STAFF Leah Berte
Digital Marketplace Analytics DIRECTOR Lingyao Yuan
Early Childhood and Family Policy STAFF David Welshhons
Early Childhood and Family Policy STAFF Gilda Figueroa
Early Childhood and Family Policy DIRECTOR Jennifer Margrett
Early Childhood and Family Policy STAFF Julieanne Rogowski
Early Childhood and Family Policy STAFF Susan Wohlsdorf-Arendt
Earth Science (EA SC) DIRECTOR Elizabeth Swanner
Earth Science (EA SC) STAFF Joan Dodd
Ecology and Evolutionary Biology (EEB) DIRECTOR Amy Toth
Ecology and Evolutionary Biology (EEB) STAFF Anglea Clarahan
Ecology and Evolutionary Biology (EEB) STAFF Lynette Edsall
Economics (ECON) STAFF Amy Bainum Emmett
Economics (ECON) DIRECTOR Brent Kreider
Education (EDUC) DIRECTOR Ann Gansemer-Topf
Education (EDUC) STAFF Patrick Determan
Education and Outreach in Agriculture and Natural Resources DIRECTOR Nancy Grudens-Schuck
Education and Outreach in Agriculture and Natural Resources STAFF Paige Zhorne
Education and Outreach in Agriculture and Natural Resources STAFF Suzanne Showalter
Education for Social Justice STAFF Patrick Determan
Education for Social Justice DIRECTOR TJ Stewart
Electrical Engineering (E E) DIRECTOR Jaeyoun Kim
Electrical Engineering (E E) STAFF Taylor Clark
Electrical Engineering (E E) STAFF Vicky Thorland-Oster
Embedded Systems STAFF Anthony Moore
Embedded Systems DIRECTOR Joseph Zambreno
Embedded Systems STAFF Vicky Thorland-Oster
Energy Systems Engineering DIRECTOR Mark Mba-Wright
Energy Systems Engineering (E S E) STAFF Brianna Enearl
Energy Systems Engineering (E S E) DIRECTOR Mark Mba-Wright
Engineering Management (ENG M) STAFF Devna Popejoy-Sheriff
Engineering Management (ENG M) DIRECTOR Gary Mirka
Engineering Management (ENG M) STAFF Jessica Severe
Engineering Mechanics (E M) DIRECTOR Hui Hu
Engineering Mechanics (E M) STAFF Maddi England
English (ENGL) DIRECTOR Bethany Gray
English (ENGL) STAFF Jennifer Kilborn
English (ENGL) STAFF Teresa Smiley
Enterprise Cybersecurity Management DIRECTOR Kevin Scheibe
Enterprise Cybersecurity Management STAFF Lacy Greenfield
Enterprise Cybersecurity Management STAFF Sarah Wilson
Entomology (ENT) STAFF Dai Nguyen
Entomology (ENT) DIRECTOR Matt O'Neal
Entrepreneurship (METSP) DIRECTOR Brandon Mueller
Entrepreneurship (METSP) STAFF Lacy Greenfield
Entrepreneurship (METSP) STAFF Sarah Wilson
Entrepreneurship and Innovation DIRECTOR Brandon Mueller
Entrepreneurship and Innovation STAFF Lacy Greenfield
Entrepreneurship and Innovation STAFF Sarah Wilson
Environmental Engineering STAFF Dawn Miller
Environmental Engineering DIRECTOR James Alleman
Environmental Science (ENVSC) STAFF Lynette Edsall
Environmental Science (ENVSC) DIRECTOR Thomas Isenhart
Environmental Systems STAFF Dawn Miller
Environmental Systems DIRECTOR James Alleman
Event Management (EVENT) STAFF Ashley Kelber
Event Management (EVENT) STAFF Eulanda Sanders
Event Management (EVENT) DIRECTOR Joan Su
Family Financial Planning DIRECTOR Jonathan Fox
Family Financial Planning STAFF Julieanne Rogowshi
Family Financial Planning STAFF Meghan Dirth
Family Financial Planning STAFF Susan Wohlsdorf-Arendt
Family Well-Being in Diverse Society DIRECTOR Tricia Neppl
Family and Consumer Sciences (FCS) STAFF David Welshhons
Family and Consumer Sciences (FCS) STAFF Gilda Figueroa
Family and Consumer Sciences (FCS) DIRECTOR Jennifer Margrett
Family and Consumer Sciences (FCS) STAFF Julieanne Rogowski
Family and Consumer Sciences (FCS) STAFF Meghan Dirth
Family and Consumer Sciences (FCS) STAFF Susan Wohlsdorf-Arendt
Finance STAFF Lacy Greenfield
Finance STAFF Sarah Wilson
Finance DIRECTOR Travis Sapp
Finance (FIN) STAFF Emily Meeks
Finance (FIN) STAFF Lacy Greenfield
Finance (FIN) STAFF Sarah Van Vark
Finance (FIN) STAFF Sarah Wilson
Finance (FIN) DIRECTOR Travis Sapp
Financial and Housing Counseling STAFF Dawn Risdal
Financial and Housing Counseling DIRECTOR Jonathan Fox
Fisheries Biology (F BIO) DIRECTOR Julie Blanchong
Fisheries Biology (F BIO) STAFF Sandra Schroeder
Fisheries Biology (F BIO) STAFF Tammy Porter
Food Safety and Defense STAFF Brenda Emery
Food Safety and Defense DIRECTOR Byron Brehm-Stecher
Food Safety and Defense (FSD) STAFF Brenda Emery
Food Safety and Defense (FSD) DIRECTOR Byron Brehm-Stecher
Food Science and Technology (FDSCI) STAFF Brenda Emery
Food Science and Technology (FDSCI) DIRECTOR Joey Talbert
Forensic Sciences DIRECTOR Andrew Somerville
Forensic Sciences (FOREN) DIRECTOR Andrew Somerville
Forestry (FOR) DIRECTOR Julie Blanchong
Forestry (FOR) STAFF Sandra Schroeder
Forestry (FOR) STAFF Tammy Porter
French (FRNCH) DIRECTOR Ruxandra Looft
Genetics and Genomics (GENGM) STAFF Carla Harris
Genetics and Genomics (GENGM) DIRECTOR Josh Selsby
Geographic Information Systems STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Geographic Information Systems STAFF Jennifer Anderson
Geographic Information Systems DIRECTOR Monica Haddad
Geographic Information Systems (GIS) STAFF Jennifer Anderson
Geology (GEOL) DIRECTOR Elizabeth Swanner
Geology (GEOL) STAFF Joan Dodd
German (GER) DIRECTOR Ruxandra Looft
Gerontology DIRECTOR Jennifer Margrett
Gerontology STAFF Julieanne Rogowshi
Gerontology STAFF Meghan Dirth
Gerontology STAFF Susan Wohlsdorf-Arendt
Gerontology (GERON) STAFF Dawn Risdal
Gerontology (GERON) DIRECTOR Jennifer Margrett
Gerontology (GERON) STAFF Jennifer Margrett
Graduate Student Teaching DIRECTOR Clark Coffman
Graduate Student Teaching STAFF Karen Bovenmyer
Graduate Studies Teaching Certificate (GSTC) DIRECTOR Clark Coffman
Graduate Studies Teaching Certificate (GSTC) STAFF Karen Bovenmyer
Graphic Design (ARTGR) DIRECTOR Alex Braidwood
Graphic Design (ARTGR) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Graphic Design (ARTGR) STAFF Jennifer Anderson
Graphic Design (ARTGR) STAFF Melissa Stenstrom
Healthcare Analytics and Operations (HAO) STAFF Lacy Greenfield
Healthcare Analytics and Operations (HAO) STAFF Leah Berte
Healthcare Analytics and Operations (HAO) DIRECTOR Natallia Gray
Healthcare Analytics and Operations (HAO) STAFF Sarah Van Vark
Healthcare Analytics and Operations (HAO) STAFF Sarah Wilson
High Energy Physics (HEPYS) DIRECTOR Charles Kerton
High Energy Physics (HEPYS) STAFF Valerie Arnold
History (HIST) STAFF Ashley Harris
History (HIST) DIRECTOR Kathleen Hilliard
Horticulture (HORT) STAFF Kathy Hein
Horticulture (HORT) STAFF Kim Gaul
Horticulture (HORT) DIRECTOR Rajeev Arora
Hospitality Management (HSP M) STAFF Ashley Kelber
Hospitality Management (HSP M) DIRECTOR SoJung Lee
Hospitality Management (HSP M) STAFF SoJung Lee
Human Computer Interaction DIRECTOR Stephen Gilbert
Human Computer Interaction STAFF Tiffany Kayser
Human Computer Interaction (HCI) STAFF Lynn Bagley
Human Computer Interaction (HCI) DIRECTOR Stephen Gilbert
Human Computer Interaction (HCI) STAFF Tiffany Kayser
Human Development and Family Studies (HD FS) STAFF DeAnn Barnes
Human Development and Family Studies (HD FS) STAFF Mary Jane McCunn
Human Development and Family Studies (HD FS) DIRECTOR Tricia Neppl
Immunobiology (IMBIO) STAFF Carla Harris
Immunobiology (IMBIO) DIRECTOR Douglas Jones
Industrial Design (IND D) DIRECTOR Akshay Sharma
Industrial Design (IND D) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Industrial Design (IND D) DIRECTOR Grit Sadtler
Industrial Design (IND D) STAFF Jennifer Anderson
Industrial Design (IND D) STAFF Melissa Stenstrom
Industrial Engineering (I E) STAFF Devna Popejoy-Sheriff
Industrial Engineering (I E) DIRECTOR Gary Mirka
Industrial Engineering (I E) STAFF Jessica Severe
Industrial and Agricultural Technology (IATEC) STAFF Kris Bell
Industrial and Agricultural Technology (IATEC) DIRECTOR Steve Freeman
Infant and Early Childhood Mental Health DIRECTOR Tricia Neppl
Information Systems (I S) STAFF Lacy Greenfield
Information Systems (I S) DIRECTOR Rui Chen
Information Systems (I S) STAFF Sarah Wilson
Inorganic Chemistry (ICHEM) DIRECTOR Aaron Rossini
Inorganic Chemistry (ICHEM) STAFF Sarah Norvell
Inorganic Chemistry (ICHEM) DIRECTOR Yan Zhao
Instructional Design DIRECTOR Denise Crawford
Instructional Design STAFF Patrick Determan
Integrated Visual Arts (ARTIS) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Integrated Visual Arts (ARTIS) DIRECTOR Emily Morgan
Integrated Visual Arts (ARTIS) STAFF Jennifer Anderson
Integrated Visual Arts (ARTIS) STAFF Melissa Stenstrom
Interdisciplinary Graduate Studies (IGS) DIRECTOR Bill Graves
Interdisciplinary Graduate Studies (IGS) STAFF Melissa Stolt
Interior Design (ARTID) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Interior Design (ARTID) DIRECTOR Diane Alshihabi
Interior Design (ARTID) STAFF Jennifer Anderson
Interior Design (ARTID) STAFF Melissa Stenstrom
Journalism and Mass Communication (JL MC) STAFF Jennifer Kilborn
Journalism and Mass Communication (JL MC) DIRECTOR Michael Dahlstrom
Kinesiology (KIN) STAFF DeAnn Pitman
Kinesiology (KIN) DIRECTOR Jason Gillette
Kinesiology (KIN) STAFF Jason Gillette
Landscape Architecture (L A) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Landscape Architecture (L A) DIRECTOR Heidi Hohmann
Landscape Architecture (L A) STAFF Jennifer Anderson
Landscape Architecture (L A) STAFF Melissa Stenstrom
Latin (LAT) DIRECTOR Ruxandra Looft
Lifespan Development DIRECTOR Tricia Neppl
Linguistics (LING) DIRECTOR Bethany Gray
Linguistics (LING) STAFF John Levis
Literacy Coaching Certificate DIRECTOR Jeanne Dyches
Materials Science and Engineering (M S E) DIRECTOR Ralph Napolitano
Materials Science and Engineering (M S E) STAFF Stacey Ross
Mathematics DIRECTOR Amanda Hallman
Mathematics DIRECTOR Bernard Lidicky
Mathematics (MATH) STAFF Amanda Hallman
Mathematics (MATH) DIRECTOR James Rossmanith
Mathematics Education (MTHED) DIRECTOR Ann Gansemer-Topf
Mathematics Education (MTHED) STAFF Patrick Determan
Meat Science STAFF Cory Walker
Meat Science DIRECTOR Rodrigo Tarte
Meat Science STAFF Rose Mary Ross
Meat Science (MTSCI) STAFF Cory Walker
Meat Science (MTSCI) DIRECTOR Nicholas Gabler
Meat Science (MTSCI) STAFF Rose Mary Ross
Mechanical Engineering (M E) STAFF Brianna Enearl
Mechanical Engineering (M E) DIRECTOR Pranav Shrotriya
Meteorology (MTEOR) STAFF Joan Dodd
Meteorology (MTEOR) DIRECTOR Xiaoqing Wu
Microbiology (MICRO) STAFF Dai Nguyen
Microbiology (MICRO) DIRECTOR Melha Mellata
Molecular, Cellular and Developmental Biology (MCDB) STAFF Carla Harris
Molecular, Cellular and Developmental Biology (MCDB) DIRECTOR Mohan Gupta
Neuroscience (NEURO) STAFF Brenda Emery
Neuroscience (NEURO) DIRECTOR Elizabeth Stegemoller
Nondestructive Evaluation DIRECTOR Stephen Holland
Nuclear Physics (NPHYS) DIRECTOR Charles Kerton
Nuclear Physics (NPHYS) STAFF Valerie Arnold
Nutritional Sciences (NUTRS) STAFF Brenda Emery
Nutritional Sciences (NUTRS) DIRECTOR Kevin Schalinske
Organic Chemistry (OCHEM) DIRECTOR Aaron Rossini
Organic Chemistry (OCHEM) STAFF Sarah Norvell
Organic Chemistry (OCHEM) DIRECTOR Yan Zhao
Philosophy (PHIL) DIRECTOR Heimir Geirsson
Philosophy (PHIL) STAFF Janet K. Krengel
Physical Chemistry (PCHEM) DIRECTOR Aaron Rossini
Physical Chemistry (PCHEM) STAFF Sarah Norvell
Physical Chemistry (PCHEM) DIRECTOR Yan Zhao
Physics (PHYS) DIRECTOR Charles Kerton
Physics (PHYS) STAFF Valerie Arnold
Plant Biology (PLBIO) STAFF Dai Nguyen
Plant Biology (PLBIO) DIRECTOR Olga Zabotina
Plant Breeding (PL BR) STAFF Brenda Kutz
Plant Breeding (PL BR) STAFF Kevin Desjean
Plant Breeding (PL BR) DIRECTOR Maria Salas-Fernandez
Plant Pathology (PL P) STAFF Dai Nguyen
Plant Pathology (PL P) DIRECTOR Gary Munkvold
Political Science (POL S) STAFF Ashley Harris
Political Science (POL S) DIRECTOR Mack Shelley
Population Sciences in Animal Health (POPSC) STAFF Chloe Petersen
Population Sciences in Animal Health (POPSC) DIRECTOR Daniel Correia-Lima-Linhares
Postsecondary Teaching DIRECTOR Ann Gansemer-Topf
Postsecondary Teaching STAFF Patrick Determan
Power Systems Engineering DIRECTOR Jim McCalley
Power Systems Engineering STAFF Vicky Thorland-Oster
Preservation and Cultural Heritage STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Preservation and Cultural Heritage STAFF Jennifer Anderson
Preservation and Cultural Heritage STAFF Jennifer Hogan
Preservation and Cultural Heritage DIRECTOR Mikesch Muecke
Professional Agriculture (PROAG) DIRECTOR Greg Miller
Professional Practice in Dietetics (P P D) STAFF Leanne Lauber
Professional Practice in Dietetics (P P D) DIRECTOR Mridul Datta
Psychology (PSYCH) STAFF Ann Laws
Psychology (PSYCH) DIRECTOR Chris Meissner
Psychology (PSYCH) STAFF Sarah Kallsen
Public Management and Policy STAFF Ashley Harris
Public Management and Policy DIRECTOR Shelley Mack
Quantitative Psychology DIRECTOR Marcus Crede
Quantitative Psychology STAFF Sarah Kallsen
Real Estate Development (MRE D) STAFF Lacy Greenfield
Real Estate Development (MRE D) STAFF Leah Berte
Real Estate Development (MRE D) STAFF Sarah Van Vark
Real Estate Development (MRE D) STAFF Sarah Wilson
Real Estate Development (MRE D) DIRECTOR Tyler Jensen
Rhetoric and Professional Communication (RPC) DIRECTOR Bethany Gray
Rhetoric and Professional Communication (RPC) STAFF Jennifer Kilborn
Rhetoric and Professional Communication (RPC) STAFF Teresa Smiley
Rhetoric, Composition, and Professional Communication (RCPC) DIRECTOR Bethany Gray
Rhetoric, Composition, and Professional Communication (RCPC) STAFF Jennifer Kilborn
Rhetoric, Composition, and Professional Communication (RCPC) STAFF Teresa Smiley
Rural Agricultural Technological and Environmental History (RATE) STAFF Ashley Harris
Rural Agricultural Technological and Environmental History (RATE) DIRECTOR Kathleen Hilliard
Rural Sociology (R SOC) DIRECTOR Kyle Burgason
Rural Sociology (R SOC) STAFF Rachel Burlingame
Russian (RUS) DIRECTOR Ruxandra Looft
Science Education (SCIED) DIRECTOR Ann Gansemer-Topf
Science Education (SCIED) STAFF Patrick Determan
Secondary Education (SECED) DIRECTOR Ann Gansemer-Topf
Secondary Education (SECED) STAFF Patrick Determan
Seed Business Management DIRECTOR Gary Munkvold
Seed Business Management STAFF Lori Youngberg
Seed Science and Technology DIRECTOR Gary Munkvold
Seed Science and Technology STAFF Lori Youngberg
Seed Technology and Business (STB) DIRECTOR Gary Munkvold
Seed Technology and Business (STB) STAFF Lori Youngberg
Sociology (SOC) DIRECTOR Kyle Burgason
Sociology (SOC) STAFF Rachel Burlingame
Software Systems STAFF Vicky Thorland-Oster
Soil Science (SOILS) DIRECTOR Bradley Miller
Soil Science (SOILS) STAFF Kevin Desjean
Spanish (SPAN) DIRECTOR Ruxandra Looft
Special Education DIRECTOR Angela Prince
Special Education STAFF Patrick Determan
Speech Communication (SP CM) DIRECTOR Bethany Gray
Speech Communication (SP CM) STAFF Craig Rood
Statistics (STAT) STAFF Anne Hawkins
Statistics (STAT) DIRECTOR Jarad Niemi
Statistics (STAT) DIRECTOR Ulrike Genschel
Student Affairs STAFF Patrick Determan
Superintendent Licensure DIRECTOR Anita Micich
Supply Chain Management DIRECTOR Haoze Chen
Supply Chain Management STAFF Lacy Greenfield
Supply Chain Management STAFF Leah Berte
Supply Chain Management STAFF Sarah Wilson
Sustainable Agriculture (SUSAG) STAFF Lynette Edsall
Sustainable Agriculture (SUSAG) DIRECTOR Marshall McDaniel
Sustainable Environments (SUS E) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Sustainable Environments (SUS E) STAFF Jennifer Anderson
Sustainable Environments (SUS E) STAFF Melissa Stenstrom
Sustainable Environments (SUS E) DIRECTOR Rob Whitehead
Systems Engineering STAFF Devna Popejoy-Sheriff
Systems Engineering DIRECTOR Gary Mirka
Systems Engineering STAFF Jess Severe
Systems Engineering (SYS E) STAFF Devna Popejoy-Sheriff
Systems Engineering (SYS E) DIRECTOR Gary Mirka
Systems Engineering (SYS E) STAFF Jessica Severe
Teaching English as a Second Language/Applied Linguistics (TESL) DIRECTOR Bethany Gray
Teaching English as a Second Language/Applied Linguistics (TESL) STAFF Jennifer Kilborn
Teaching English as a Second Language/Applied Linguistics (TESL) STAFF Teresa Smiley
Teaching English as a Second Language/Teaching English as a Foreign Language DIRECTOR Bethany Gray
Teaching English as a Second Language/Teaching English as a Foreign Language STAFF Jennifer Kilborn
Teaching English as a Second Language/Teaching English as a Foreign Language STAFF Teresa Smiley
Technology and Social Change (T SC) DIRECTOR Arne Hallam
Toxicology (TOX) DIRECTOR Aileen Keating
Toxicology (TOX) STAFF Caitlin Throm
Toxicology (TOX) STAFF Vlastik Bracha
Transportation (TRANS) STAFF Dawn Miller
Transportation (TRANS) DIRECTOR Jing Dong
Urban Design (URB D) STAFF Anne Grevstad-Nordbrock
Urban Design (URB D) STAFF Jennifer Anderson
Urban Design (URB D) STAFF Melissa Stenstrom
Urban Design (URB D) DIRECTOR Rob Whitehead
Veterinary Clinical Science (V C S) DIRECTOR Albert Jergens
Veterinary Clinical Science (V C S) STAFF Megan Jedlicka
Veterinary Microbiology (VMICR) DIRECTOR Iddo Friedberg
Veterinary Microbiology (VMICR) STAFF Tammy Krock
Veterinary Pathology (V PTH) STAFF Krista Hibbs
Veterinary Pathology (V PTH) DIRECTOR Todd Bell
Veterinary Preventive Medicine DIRECTOR Daniel Linhares
Veterinary Preventive Medicine (V P M) STAFF Chloe Petersen
Veterinary Preventive Medicine (V P M) DIRECTOR Daniel Linhares
Wildlife Ecology (W ECL) DIRECTOR Julie Blanchong
Wildlife Ecology (W ECL) STAFF Sandra Schroeder
Wildlife Ecology (W ECL) STAFF Tammy Porter
Wind Energy Science, Engineering, and Policy (WESEP) DIRECTOR John Jackman
Wind Energy Science, Engineering, and Policy (WESEP) STAFF Taylor Clark
Women's and Gender Studies (WGS) DIRECTOR Kelly Winfrey
Women's and Gender Studies (WGS) STAFF Kelly Winfrey
Youth Development Specialist DIRECTOR Jennifer Margrett
Youth Development Specialist STAFF Julieanne Rogowshi
Youth Development Specialist STAFF Meghan Dirth
Youth Development Specialist STAFF Susan Wohlsdorf-Arendt
Youth Program Management and Evaluation STAFF David Welshhons
Youth Program Management and Evaluation STAFF Gilda Figueroa
Youth Program Management and Evaluation DIRECTOR Jennifer Margrett
Youth Program Management and Evaluation STAFF Julieanne Rogowski
Youth Program Management and Evaluation STAFF Susan Wohlsdorf-Arendt